iLeszno.pl reklamy
Leszno

Zbadają znalezione macewy

Zdjęcie: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lesznie

- W trakcie robót budowlanych prowadzonych przez Miejski Zakład Zieleni Sp. z o.o. w Lesznie, na działce położonej między ul. Norwida, ul. Obrońców Lwowa oraz ul. Lipową, gdzie powstaje nowa siedziba MZZ, znaleziono fragmenty macew, czyli żydowskich płyt nagrobnych - informuje Urząd Miasta Leszna.

W miniony piątek zostały one przewiezione na teren dawnego cmentarza żydowskiego przy Al. Jana Pawła II, przy budynku Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

- Macewy, zgodnie z rekomendacją Komisji Rabinicznej, zostały złożone na 7 paletach i zmagazynowane obok domu przedpogrzebowego, w którym obecnie mieści się filia miejskiej biblioteki. Transport macew odbył się pod nadzorem pracownika Muzeum Okręgowego w Lesznie. Muzeum zadeklarowało, że odnalezione już macewy zinwentaryzuje - podaje magistrat.

Kolejnym etapem będą badania archeologiczne, których wyniki zostaną przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, który podejmie decyzję o dalszym krokach. - To także ten urząd zdecyduje o zezwoleniu na dokończenie inwestycji zieleni miejskiej na terenie przebiegu drogi, czyli na obszarze potencjalnego występowania innych macew - dodaje UM Leszno.

Źródło: leszno.pl

Czytaj również

mobilny zuraw eriko
Wiadomości na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Wiadomości dla rolnika
Informator ślubny
Informator budowlany