Leszno

Uczennica II LO w TOP 20 młodych naukowców w Polsce

Uczennica II LO w TOP 20 młodych naukowców w Polsce
Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Lesznie

Olga Kownacka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, awansowała do ścisłego finału konkursu i znalazła się w TOP 20 młodych naukowców w Polsce, w ramach ogólnopolskiego programu „Inżynierowie Przyszłości”. 

Projekt badawczy Olgi pt. „Wykorzystanie roślin wieloletnich jako bioindykatorów zanieczyszczeń powietrza i gleby”, realizowany pod opieką dr. Grzegorza Pawlickiego, dotyczy oceny stanu środowiska naturalnego przy wykorzystaniu roślin jako naturalnych wskaźników zanieczyszczeń.

- Badania zostały przeprowadzone w dwóch lokalizacjach w Lesznie. Młoda badaczka analizowała reakcje roślin na obecność toksyn oraz zdolność kumulowania metali ciężkich. Projekt wymagał przeprowadzenia szczegółowych badań terenowych, analiz chemicznych oraz opracowania wyników i wniosków naukowych - informuje powiat leszczyński.

Do tegorocznej edycji programu zgłoszono ponad tysiąc projektów z całej Polski. Awans do finałowej dwudziestki jest dużym sukcesem zarówno dla Olgi, jak i dla leszczyńskiej szkoły, która od lat wspiera rozwój młodych talentów i projektów naukowych.

Finał konkursu odbędzie się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Warszawie, gdzie uczestnicy zaprezentują swoje projekty przed Radą Naukową programu.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Lesznie




Czytaj również