Ciekawostki

Uczennica II LO w Lesznie w ścisłej czołówce ogólnopolskiego konkursu IPN

Uczennica II LO w Lesznie w ścisłej czołówce ogólnopolskiego konkursu IPN

29 maja w Goszycach pod Krakowem odbył się finał ogólnopolskiego konkursu historycznego organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach cyklu „Ziemianie polscy w XX wieku”. Wśród najlepszych uczestników z całej Polski znalazła się Olga Kownacka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lesznie, która zdobyła drugie miejsce w Polsce w kategorii prac pisemnych szkół ponadpodstawowych.

Konkurs IPN należy do jednych z bardziej wymagających projektów edukacyjnych o charakterze historycznym. Uczestnicy przygotowują prace badawcze oparte na źródłach historycznych, dotyczące dziejów ziemiaństwa na ziemiach polskich w XX wieku. Etap finałowy gromadzi autorów najlepszych prac wyłonionych w eliminacjach szkolnych i wojewódzkich z całego kraju.

Szczególnym wyróżnikiem tegorocznego sukcesu Olgi Kownackiej jest fakt, że jej praca była jedyną reprezentacją województwa wielkopolskiego w finale konkursu, co podkreśla jej wyjątkowy poziom na tle regionu.

Praca konkursowa dotyczyła Stefana Ponikiewskiego, dawnego właściciela majątku Drobnin, działacza społecznego, politycznego i gospodarczego okresu II Rzeczypospolitej. W swojej analizie autorka skupiła się na jego działalności oraz znaczeniu w kontekście lokalnej historii i funkcjonowania ziemiaństwa w Polsce międzywojennej.

Opiekunką naukową pracy była pani Beata Karmińska, nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie.

Konkursy organizowane przez IPN wymagają od uczestników nie tylko wiedzy historycznej, ale również umiejętności samodzielnej pracy badawczej, analizy źródeł oraz formułowania własnych wniosków. Osiągnięcie uczennicy II LO w Lesznie potwierdza wysoki poziom merytoryczny pracy oraz jej miejsce w ścisłej krajowej czołówce tegorocznej edycji konkursu.






Czytaj również