iLeszno.pl reklamy
Z powiatu

Podsumowanie kwalifikacji wojskowej

Zdjęcie: powiat-leszczynski.pl

Starostwo Powiatowe w Lesznie zakończyło tegoroczną kwalifikację wojskową mieszkańców powiatu leszczyńskiego. Powiatowa komisja lekarska wydała 354 orzeczenia.

Starostwo Powiatowe w Lesznie organizuje prace powiatowej komisji lekarskiej nr 2 w Lesznie, która bada stan zdrowia mieszkańców siedmiu gmin powiatu leszczyńskiego. Kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat. W tym roku rocznikiem podstawowym były osoby urodzone w 2004 r. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają również kobiety, w wieku od 19 do 24 roku życia ze względu na wykształcenie – psychologiczne i medyczne oraz osoby, które dotąd nie stawały przed komisją lub wcześniej uzyskały kategorię B.

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszających się w trybie ochotniczym, wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej) oraz wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony. Powiatowa komisja lekarska wydaje orzeczenie z kategoriami: A, B, D i E. W tym roku wydano 354 orzeczenia, w tym dla 10 kobiet, z których trzy to ochotniczki w ramach programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Źródło: powiat-leszczynski.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI - GOSTYŃ
mobilny zuraw eriko
Wiadomości na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Wiadomości dla rolnika