iLeszno.pl reklamy
Leszno

Otrzymał 3 tys. zł mandatu za nieprawidłową jazdę hulajnogą elektryczną

Zdjęcie: KMP Leszno

Leszczyńscy policjanci ruchu drogowego w trakcie codziennej pracy przyglądają się zachowaniom pieszych i kierujących jednośladami. Podczas jednej ze służb 27-latek z powiatu górowskiego na oczach policjantów zaprezentował wszelkie zabronione możliwości poruszania się na hulajnodze elektrycznej.

 

Jednym z bardzo ważnych zadań policji drogowej jest dbałość o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Te osoby, nie chronione karoserią, pasami bezpieczeństwa, czy też poduszkami powietrznymi, w przypadku zderzenia z jakąkolwiek przeszkodą narażone są na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego bardzo ważna jest świadomość i wyobraźnia pieszych oraz kierujących jednośladami, jak poważne konsekwencje czekają ich w przypadku ewentualnego zderzenia z rozpędzonym i ciężkim pojazdem mechanicznym.

Podczas służby 21 września policjanci zwrócili szczególną uwagę na zachowania rowerzystów poruszających się po drogach miasta Leszna. Najczęstszymi przewinieniami kierujących rowerami jest nie korzystanie z dróg dla rowerów. Przypomnijmy, że rowerzysta jest zobowiązany do korzystania z ścieżki rowerowej, jeżeli taka znajduje się przy drodze. W przypadku jej braku rowerzysta porusza się prawą stroną jezdni. Natomiast policjanci zauważyli, że rowerzyści nagminnie jeżdżą po chodniku, co stanowi wykroczenie.

Rowerzyści nie obserwują znaków drogowych (szczególnie tych dotyczących ruchu rowerów) oraz nie znają ich znaczenia. Bezpieczny rowerzysta to świadomy rowerzysta.

- Jednak na oczach policjantów w szczególny sposób wyróżnił się kierujący hulajnogą elektryczną. Policjanci zauważyli mężczyznę jadącego z bardzo dużą prędkością środkiem jednej z ulic Leszna. Kierowca jednośladu nie zwalniając, poruszał się także chodnikiem na ulicy Grunwaldzkiej nie zważając na poprzeczne drogi, na których między innymi poruszali się piesi i rowerzyści. W pewnym momencie mężczyzna gwałtownie skręcił w jednokierunkową ulicę Prochownia, jadąc jezdnią „pod prąd”. Policjanci skontrolowali kierowcę hulajnogi, okazał się nim 27-letni mieszkaniec powiatu górowskiego. Za popełnienie szeregu wykroczeń został ukarany przez policjantów mandatem karnym w wysokości 3 tysięcy złotych, który uregulował elektroniczne na miejscu kontroli - podaje policja.

 

Policja przypomnina!

- hulajnogą elektryczną nie może się poruszać dziecko do 10 roku życia. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, gdzie dziecko do 10 roku życia może poruszać się na hulajnodze elektrycznej wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

- kierujący hulajnogami elektrycznymi mają obowiązek poruszać się po drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów, jezdnią (obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30km/h oraz brakuje drogi dla rowerów) oraz chodnikiem (gdy ruch pojazdów odbywa się po jedni z dozwoloną prędkością większą niż 30km/h oraz brakuje drogi dla rowerów)

- na chodniku oraz drodze dla pieszych kierujący hulajnogą ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu

- dozwolona prędkość hulajnogi elektrycznej to 20 km/h, jednak na chodniku i drodze dla pieszych to prędkość zbliżona do prędkości pieszego.

Źródło: KMP Leszno

Czytaj również

mobilny zuraw eriko
Wiadomości na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Wiadomości dla rolnika
Informator ślubny
Informator budowlany