Z powiatu

Lodownia odrestaurowana i uroczyście otwarta

Lodownia odrestaurowana i uroczyście otwarta
Zdjęcie: Gmina Wijewo

18 maja odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanej Lodowni - jednego z ważniejszych zabytków gminy Wijewo.

- Lodownia ma duże znaczenie dla historii i dziedzictwa regionu. Obiekt stanowi jeden z symboli całego zespołu pałacowo-parkowego. Dzięki przeprowadzonej renowacji budynek odzyskał dawny blask i zyskał nową funkcję historyczno-kulturalną - wskazuje Urząd Gminy Wijewo.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu Przemysława Wojciecha, dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej, który przybliżył historię gminy Wijewo na przestrzeni wieków oraz opowiedział o znaczeniu samej Lodowni dla lokalnej społeczności.

- Kulminacyjnym momentem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi oraz oficjalne otwarcie Lodowni dla zwiedzających. Goście mogli obejrzeć prezentację poświęconą historii i renowacji obiektu, a następnie zwiedzić wnętrze budynku - wyjaśnia magistrat.

Pierwotnie obiekt był chłodnią, w której przechowywano lód wycinany zimą z okolicznych stawów, a także łatwo psującą się żywność.


Źródło: Gmina Wijewo




Czytaj również