iLeszno.pl reklamy
Leszno

Ilu uczniów rozpocznie naukę w nowym roku szkolnym w leszczyńskich szkołach?

16 maja uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą mogli składać wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych. Wydział Edukacji Urzędu Miasta Leszna na razie może tylko prognozować ile młodzieży rozpocznie naukę w roku szkolnym 2023/2024. Na ostateczne dane trzeba jeszcze „chwilę” poczekać.

W roku szkolnym 2021/2022 w szkołach ponadpodstawowych funkcjonowało 51 oddziałów, do których przyjęto 1 470 uczniów klas pierwszych. W roku szkolnym 2022/2023 oddziałów było już 71. Do 2 128 zwiększyła się liczba uczniów klas pierwszych. W roku szkolnym 2023/2024 Wydział Edukacji prognozuje, że w szkołach ponadpodstawowych w Lesznie naukę może rozpocząć 2 200 uczniów, dla których planuje się otwarcie 73 oddziałów.

- Nie wiemy, czy uczniowie nie złożą również aplikacji do szkół w innych powiatach. W momencie, gdy złożą oryginał świadectwa, dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że uczeń skutecznie dokonał wyboru naszej szkoły – mówi Robert Fryz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Leszna. – Liczba oddziałów w szkołach ponadpodstawowych została zadeklarowana przez dyrektorów szkół, którzy uwzględnili bazę lokalową oraz bazę dydaktyczną, a więc liczbę nauczycieli.

Wiadomo, że w roku szkolnym 2023/2024 w szkołach ponadpodstawowych zwiększy się liczba uczniów, co wynika z tego, że w klasach 8 szkół podstawowych uczy się,, podwójny rocznik”, a więc dzieci, które zaczynały szkołę mając 6 i 7 lat.

Jak liczba oddziałów może rozłożyć się na poszczególne szkoły w Lesznie? W liceach planowanych jest 26 oddziałów, w technikach 36, a w szkołach branżowych I stopnia 11. - Zdaję sobie sprawę, że większa liczba uczniów będzie wiązała się z wydłużeniem czasu pracy szkoły. Są takie placówki, w których już to się stało i czasu pracy nie da się bardziej wydłużyć.

Wzrost liczby uczniów wymusza zwiększenie liczby klas. Samorząd wychodząc temu naprzeciw przeprowadza remonty w kilku placówkach.

- W I Liceum Ogólnokształcącym adaptujemy jedną salę do tego, by można było w tej szkole jeden dodatkowy oddział przyjąć – wyjaśnia naczelnik Wydziału Edukacji. – W Zespole Szkół Ekonomicznych zostało zlikwidowane jedno mieszkanie, którego lokatorka zmarła. Przeprowadzamy remont mieszkania i adaptujemy je na sale dydaktyczne.

Już w tym roku szkolnym III Liceum Ogólnokształcące dwie sale dzierżawi od Szkoły Podstawowej nr 2. Prezydent jest przychylny pomysłowi zakupu dwóch kontenerów edukacyjnych dla Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych.

Naczelnik zwraca jednak uwagę, że szkoły i Wydział Edukacji borykają się z problemem bazy lokalowej. - Niestety, brakuje fachowców, którzy mogliby uczyć w szkołach. Bardzo chętnie utworzylibyśmy jeszcze jeden profil programisty komputerowego, tylko nie ma kto uczyć.

Źródło: leszno.pl

Czytaj również

mobilny zuraw eriko
Wiadomości na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Wiadomości dla rolnika