iLeszno.pl reklamy
Z policji

Dziś akcja „Bezpieczny rowerzysta”

Dziś policja prowadzi ogólnopolskie działania pn. „Bezpieczny rowerzysta”, których celem jest zwrócenie uwagi użytkowników rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa i kształtowanie właściwych postaw i zachowań.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

 

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu,
  • sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie,
  • lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające),
  • światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt,
  • przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych, np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych, ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Źródło: KPP Milicz

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI - GOSTYŃ
mobilny zuraw eriko
Wiadomości na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Wiadomości dla rolnika