iLeszno.pl reklamy
Z powiatu

Do przysięgi!

Zdjęcie: DWOT

Ponad 100 ochotników złoży w najbliższą sobotę przysięgę wojskową przy Alei Gwiazd Żużla w Lesznie. Przyszli terytorialsi zdali egzamin z pętli taktycznej. W 125. batalionie lekkiej piechoty w Lesznie kończy się drugie w tym roku szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT”.

 

Strzelanie, ładowanie magazynka na czas, wykonanie okopu, pokonywanie terenu różnymi sposobami w terenie skażonym, praca na mapach czy udzielanie pierwszej pomocy na polu walki – to elementy, których przyszli żołnierze uczyli się podczas „szesnastki” (16-dniowe szkolenie podstawowe). Przed złożeniem uroczystej przysięgi, ochotnicy musieli przejść ostatnią weryfikację, która zakończyła się dla nich sukcesem.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, ochotnicy przeszli intensywne szkolenie podstawowe. Musieli również stawić czoła egzaminowi składającemu się z kilkunastu zadań. Trzeba podkreślić, że każdy dzień „szesnastki” to kilkanaście godzin spędzonych na ćwiczeniach. Nie było łatwo, bo wakacyjna pogoda dawała się we znaki. Podczas egzaminu sprawdzamy, co kandydaci osiągnęli podczas szkolenia – mówi dowódca kompanii szkolnej ze 125 blp w Lesznie, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zwieńczenie szkolenia już w najbliższą sobotę, 2. września, o godzinie 11:00, przy Alei Gwiazd Żużla w Lesznie. Wówczas rekruci złożą uroczystą przysięgę wojskową w obecności swoich rodzin i oficjalnie staną się żołnierzami. Od tego momentu będą zobowiązani raz w miesiącu stawić się na szkoleniu rotacyjnym. W uroczystości mogą wziąć udział również mieszkańcy Leszna i okolic.

 Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI - GOSTYŃ
mobilny zuraw eriko
Wiadomości na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Wiadomości dla rolnika
Informator ślubny
Informator budowlany