iLeszno.pl reklamy
Z powiatu

Czy w Lesznie pojawią się elektryczne autobusy

Miasto Leszno złożyło wniosek o dotację na zakup autobusów elektrycznych. Konkurs ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Pula środków NFOŚiGW wynosi ponad 276 mln zł, a docelowo ponad 2 mld zł, pod warunkiem uruchomienia środków w ramach KPO, ale dofinansowania przyznawane będą do wyczerpania środków, stąd pośpiech i złożenie przez Leszno wniosku tuż po północy - tłumaczy prezydent Łukasz Borowiak. - Początkowo zamierzaliśmy zakupić nowe autobusy z pieniędzy, jakie dostaniemy do dyspozycji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jednak w ramach ZIT tego typu zakup dofinansowany byłby tylko w 70% kosztów kwalifikowalnych, podczas gdy w NFOŚiGW dofinansowanie wynosi aż do 90% kosztów kwalifikowalnych. Rachunek był prosty.

Leszno zawnioskowało o środki na zakup siedmiu autobusów elektrycznych i czterech ładowarek (każda na dwa autobusy). Infrastruktura związana z ładowaniem autobusów elektrycznych miałaby stanąć na terenie bazy MZK przy ul. Leśnej. Jej wybudowanie dofinansowywane jest w wysokości 50% kosztów kwalifikowalnych.

- Całość inwestycji szacowana jest na ponad 20 mln zł, z czego ok. 17,5 mln zł pochodziłoby z dotacji, a prawie 3 mln zł z budżetu Miasta Leszna. W przypadku przyznania dotacji, realizacja zadania nastąpi w latach 2024-2025 - podaje leszczyński magistrat.

Źródło: leszno.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI - GOSTYŃ
mobilny zuraw eriko
Wiadomości na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Wiadomości dla rolnika