iLeszno.pl reklamy
Z powiatu

95-lecie chóru z Wijewa

Zdjęcie: powiat-leszczynski.pl

Chór Hejnał z Wijewa obchodził swe 95-lecie.

- Koło Śpiewu został założony w 1928 r. w Wijewie, z inicjatywy nauczyciela – potem pierwszego prezesa i dyrygenta - Stefana Boruczkowskiego. Wówczas Wijewo było miejscowością przygraniczną, a patriotyzm był tam krzewiony m.in. przez śpiew. Za symbol śpiewaczy wybrano lirę, a motto – „Idź tam, gdzie śpiewają, bo źli ludzie pieśni nie znają” - informuje Starostwo Powiatowe w Lesznie.

Chociaż w okresie wojennym i powojennym (1939-59) działalność chóru została częściowo zawieszona, to jednak nigdy nie przestał istnieć. W 1959 r. dyrygentem chóru został Karol Muszkieta, znany później w regionie muzyk, dyrygent, dyrektor Domu Kultury, założyciel oraz wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie, przez 21 lat prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Z przerwami dyrygował chórem Hejnał od 1959 do 2008 r.

W repertuarze chór ma ponad 100 pieśni a capella w układzie czterogłosowym: ludowych, patriotycznych, kościelnych, biesiadnych i hymnów. Chór koncertował na wielu festiwalach i przeglądach, uświetnia lokalne uroczystości państwowe, gminne, środowiskowe i kościelne, w tym organizując koncerty kolęd. 

Obecną dyrygentką chóru jest Izabela Górna, a prezesem – Józef Wojciech. Chór liczy ok. 20 osób.

Źródło: powiat-leszczynski.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI - GOSTYŃ
mobilny zuraw eriko
Wiadomości na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Wiadomości dla rolnika